Лист ДПАУ N 14416/7/16-1517-26 від 20.07.2010 р-Профі Вінс
logo
Українська (UA)Російський(RU)

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 20.07.2010 р. N 14416/7/16-1517-26

Про обкладення ПДВ реалізації заставного майна

Державна податкова адміністрація України розглянула лист щодо порядку оподаткування податком на додану вартість операцій з продажу заставного майна і повідомляє.

Підпунктом 3.2.2 пункту 3.2 статті 3 Закону України "Про податок на додану вартість" (далі - Закон) встановлено, що операція з передачі майна у заставу (іпотеку) позикодавцю (кредитору) та/або у забезпечення іншої дійсної вимоги кредитора, повернення такого майна із застави (іпотеки) його власнику після закінчення дії відповідного договору, якщо місце такої передачі (повернення) знаходиться на митній території України, не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість.

Законом України від 02.10.92 р N 2654-XII "Про заставу" (далі - Закон N 2654) визначено, що заставодержатель у разі невиконання зобов'язання, забезпеченого заставою, має право за рахунок заставленого майна задовольнити свої вимоги у повному обсязі, включаючи відсотки, відшкодування збитків, завданих прострочкою виконання зобов'язань, необхідні витрати на утримання заставленого майна, а також витрати на здійснення забезпеченої заставою вимоги. Таке майно може бути реалізоване в порядку, передбаченому цим Законом, або залишитися у заставодержателя за початковою оцінкою. Реалізація майна може бути як добровільною, так і шляхом примусового виконання рішень про звернення стягнення на майно боржника.

У разі якщо за згодою сторін (за рішенням суду або третейського суду, на підставі виконавчого напису нотаріуса) заставне майно в рахунок погашення кредиту переходить до заставодержателя, то таке відчуження прирівнюється до поставки і на дату такої передачі у заставодавця (якщо він є зареєстрованим платником податку на додану вартість) виникають податкові зобов'язання.

Якщо заставлене майно переходить у власність заставодержателя (кредитора) (незалежно від його діяльності (фінансово-кредитна установа чи інший кредитор)) для подальшого використання такого об'єкта застави у своїй діяльності, яка звільнена чи не є об'єктом оподаткування відповідно до статті 5 та 3 Закону, то сума податку на додану вартість, нарахована у ціні об'єкта застави, до податкового кредиту не включається.

У разі якщо такий об'єкт оприбутковано на балансі заставодержателя (кредитора) з метою його наступного продажу на дату оприбуткування такого об'єкта за наявності податкової накладної або її замінників, визначених у підпункті 7.2.6 пункту 7.2 статті 7 Закону, заставодержатель (кредитор) має право на податковий кредит.

При здійсненні операції з поставки оприбуткованого об'єкта у заставодержателя виникають податкові зобов'язання з податку на додану вартість на загальних підставах, обчислені виходячи з повної вартості його продажу.

Враховуючи право банку (кредитора) самостійно отримувати у власність об'єкти застави (іпотека) та особливості документального оформлення та оподаткування таких операцій, слід відзначити наступне.

Відповідно до частин першої, другої та третьої підпункту 7.2.6 пункту 7.2 статті 7 Закону податкова накладна видається платником податку (боржником), який передає майно у власність банку (кредитору) на вимогу останнього та є підставою для нарахування податкового кредиту. У разі відмови з боку боржника надати податкову накладну або при порушенні ним порядку її заповнення банк (кредитор), як отримувач такого заставного майна, при поданні податкової декларації з податку на додану вартість за звітний податковий період має право додати до неї заяву зі скаргою на такого постачальника (боржника), яка є підставою для включення сум цього податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку внаслідок придбання таких товарів (послуг).

Отримання такої скарги є підставою для проведення позапланової виїзної перевірки такого постачальника для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з цього податку за такою цивільно-правовою операцією.

При цьому в додатку 5 до податкової декларації з податку на додану вартість в розділі II щодо розшифровки податкового кредиту банк зобов'язаний вказати у відповідних колонках показники постачальника (боржника). У разі виникнення розбіжностей у додатках 5 між показниками постачальника (боржника) та банку (кредитора) вони врегульовуються відповідно до Методичних рекомендацій щодо взаємодії органів державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів, затверджених наказом ДПА України від 18.04.2008 р. N 266.

Відповідно до підпункту 7.4.1 пункту 7.4 статті 7 Закону податковий кредит звітного періоду формується у разі придбання або виготовлення товарів з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку. У разі якщо банк (кредитор) на момент набуття права власності на об'єкт застави не має визначеності щодо його використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, то податковий кредит за операцією набуття права власності на об'єкт застави формується при фактичному використанні цього об'єкта в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності банку (кредитора), наприклад при його реалізації з нарахуванням податку на додану вартість. У цьому разі вищевказані заяву та копії документів до податкової декларації слід подавати у відповідному наступному податковому звітному періоді, але не пізніше 1095 днів від дати отримання права власності на майно.

Викладений порядок застосовується банком (кредитором) виключно за майном, яке підлягає оподаткуванню податком за ставкою 20 відсотків, та не може бути поширений на пільгові операції, зокрема з придбання, продажу, отримання у заставу та/чи власність землі, або на операції,якщо постачальник (боржник) не є зареєстрованим платником податку на додану вартість.

Заступник Голови

С. Чекашкін

Додати коментар


Захисний код
Оновити

 

МЕНЮ

Проект Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» N 4000 від 14.09.2020 р.

Закон України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» N 294-IX від 14.11.2019 р.

Податковий кодекс України N 2755-VI

Таблиця відповідності видів порушень норм законів типам повідомлень-рішень, які складаються при застосуванні відповідних штрафних санкцій

Календар бухгалтера

Вересень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4