Лист ДПАУ N 18082/7/16-1517 від 02.09.2010 р-Профі Вінс
logo
Українська (UA)Російський(RU)

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 02.09.2010 р. N 18082/7/16-1517

Державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі

Про доповнення листа

Державна податкова адміністрація України у зв’язку з надходженням запитів від платників податків та податкових органів щодо оподаткування податком на додану вартість операцій з надання послуг, що включаються до складу портових зборів роз’яснює положення листа Державної податкової адміністрації України від 31.03.2010 р. N 6497/7/16-1517.

Відповідно до пункту 5.16 статті 5 Закону України „Про податок на додану вартість” (далі – Закон) від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з надання послуг, що включаються до складу портових зборів згідно із законодавством, на користь осіб, які здійснюють міжнародні перевезення пасажирів, їхнього багажу, вантажів та міжнародних відправлень: - від пункту перетину державного кордону України до пункту (місця) митного оформлення на території України при їх прибутті (отриманні) на митну територію України, а також від пункту (місця) митного оформлення на території України до пункту перетину державного кордону України.

Відповідно до пункту 11 Положення про портові збори, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2000 р. N 1544 (далі – Положення N 1544) , на суми портових зборів нараховується податок на додану вартість відповідно до законодавства. Не нараховується податок на додану вартість на суми портових зборів, які стягуються із суден у закордонному плаванні, що:

- здійснюють міжнародні перевезення пасажирів, їх багажу, вантажів та міжнародних відправлень;

- прямують між портами України для здійснення навантаження/розвантаження з подальшим перетином державного кордону України;

- прямують транзитом через територію України без митного оформлення на її території.

Вартість послуг, що включається до складу портових зборів, які надаються під час прямування судна до пункту (місця) митного оформлення для навантаження (довантаження) вантажів (посадки пасажирів) чи з пункту (місця) митного оформлення після вивантаження (часткового вивантаження) вантажів (висадки пасажирів) і є невід'ємною складовою послуг з міжнародного перевезення вантажу (пасажирів).

Згідно з пунктом 1.19 статті 1 Закону послуга з міжнародного перевезення - послуга з перевезення пасажирів, їхнього багажу, вантажів та міжнародних відправлень будь-яким транспортним засобом, якщо таке перевезення здійснюється територією двох чи більше країн і при цьому пункт відправлення або пункт призначення, або той і той знаходяться на території України. При цьому з метою оподаткування резидентський статус сторін договору про такі перевезення не береться до уваги.

Відповідно до пункту 1.22 статті 1 Закону суцільна (неподільна) послуга з міжнародного перевезення пасажирів, багажу, вантажів та міжнародних відправлень - послуга з перевезення (доставки) пасажирів, їхнього багажу, вантажів та міжнародних відправлень від пункту відправлення (прийняття вантажу або міжнародного відправлення для перевезення) на території України до пункту митного оформлення, від пункту митного оформлення до пункту призначення (доставки) за межами державного кордону України та/або між пунктами за межами митного кордону України, а також від пункту відправлення (прийняття вантажу або міжнародного відправлення для перевезення) за межами території України до пункту митного оформлення у межах державного кордону України, від пункту митного оформлення до пункту призначення (доставки) у межах митного кордону України.

Положенням N 1544 ставки портових зборів визначені окремо для суден у закордонному плаванні і суден у каботажному плаванні.

Відповідно до визначень, затверджених наказом Державного комітету статистики України від 11 жовтня 2005 року N 302 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 31 жовтня 2005 р. за N 1306/11586) „Про затвердження інструкцій щодо заповнення форм державних статистичних спостережень з водного транспорту” каботажні (внутрішні) перевезення - транспортування вантажів або перевезення пасажирів у межах Азовсько-Чорноморського басейну без виходу з територіальних вод і в межах водних шляхів (ділянок) басейнів рік Дніпро, Дунай, Інгулець та інших судноплавних рік, озер, штучних шляхів без виходу з територіальних вод, оформлені документами на перевезення у внутрішньому сполученні. До каботажного (внутрішнього) належать також перевезення між причалами в межах акваторії порту або сусідніх портів (причалів) незалежно від відстані перевезення при належному документальному оформленні.

Закордонні перевезення - перевезення вантажів або пасажирів морськими (річковими) суднами з причалів портів та інших підприємств України в іноземні порти і навпаки.

Закордонні перевезення між іноземними портами - перевезення вантажів або пасажирів морськими (річковими) суднами між іноземними портами, оформлені документами на перевезення в закордонному сполученні.

При цьому, перевезення вантажів з портів (підприємств) Чорного й Азовського морів у порти придунайських країн враховуються таким чином:

- якщо вантаж проходить без перевалки в портах Ізмаїл, Рені, Усть-Дунайськ, то зазначені перевезення враховуються як закордонні;

- якщо у портах Ізмаїл, Рені, Усть-Дунайськ здійснюється перевалка вантажів, то від портів Чорноморсько-Азовського басейну до Ізмаїла, Рені, Усть-Дунайська враховуються як каботажні; від Ізмаїла, Рені, Усть-Дунайська до кінцевого іноземного порту враховуються як закордонні.

Перевезення вантажів з портів (підприємств) придунайських країн в українські порти (підприємства) Чорного й Азовського морів враховуються аналогічно.

Враховуючи зазначене, а також особливості нарахування портових зборів, послуги, що оплачуються портовими зборами, при визначенні яких застосовуються ставки для суден у закордонному перевезенні пасажирів, їхнього багажу, вантажів та міжнародних відправлень податком на додану вартість не оподатковуються, про що і зазначалося у листі Державної податкової адміністрації України від 31.03.2010 р N 6497/7/16-1517.

При цьому, Державна податкова адміністрація України в черговий раз звертає увагу, що основною умовою застосування пункту 5.16 статті 5 Закону є наявність у порту чи іншої особи, яка надає послуги, що оплачуються портовими зборами, документів, які підтверджують здійснення судном міжнародних перевезень та знаходження його під митним контролем відповідно до законодавства.

При наданні аналогічних послуг суднам, які здійснюють каботажні перевезення пасажирів, їхнього багажу та вантажів портові збори нараховуються за ставками, визначеними для суден у каботажному плаванні,податок на додану вартість до яких нараховується у загальному порядку.

Заступник Голови

О. М. Любченко

Додати коментар


Захисний код
Оновити

 

МЕНЮ

Закон України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» N 294-IX від 14.11.2019 р.

Податковий кодекс України N 2755-VI

Таблиця відповідності видів порушень норм законів типам повідомлень-рішень, які складаються при застосуванні відповідних штрафних санкцій

Календар бухгалтера

Травень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31