Лист ДПАУ N 20327/7/16-1517-13 від 29.09.2010 р-Профі Вінс
logo
Українська (UA)Російський(RU)

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 29.09.2010 р. N 20327/7/16-1517-13

Державній податковій адміністрації у Львівській області

Про розгляд листа

Державна податкова адміністрація України розглянула лист державної податкової адміністрації у Львівській області від 20.09.2010 р N 21471/8/23-205/526 щодо формування податкового кредиту на підставі виданих авансів, які в наступних звітних періодах були повернуті, і повідомляє.

Як зазначено у листі, підприємством в одному звітному періоді здійснюються значні авансові платежі за бензин з подальшим їх поверненням продавцем у наступних звітних періодах у зв’язку з припиненням чинності укладених угод.

Відповідно до підпункту 7.3.1 пункту 7.3 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" датою виникнення податкових зобов'язань з доставки товарів (робіт, послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

- або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (робіт, послуг), що підлягають поставці, а у разі поставки товарів (робіт, послуг) за готівкові грошові кошти - дата їх оприбуткування в касі платника податку, а при відсутності такої - дата інкасації готівкових коштів у банківській установі, що обслуговує платника податку;

- або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) - дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) платником податку.

Дата виникнення права на отримання податкового кредиту визначається за правилами, встановленими пунктом 7.5 статті 7 Закону. Зокрема, згідно з підпунктом 7.5.1 пункту 7.5 статті 7 Закону датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої з подій:

- або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків;

- або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).

Статтею 231 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі, якщо умови договору купівлі-продажу не виконані та фактичної поставки товару не здійснено, то покупець вправі вимагати передачі проданої речі або відмовитися від виконання договору і вимагати відшкодування збитків.

Враховуючи те, що після виплати авансу та його наступного повернення фактичної поставки товару не відбулося, на дату повернення продавцем коштів, раніше отриманих від покупця як авансовий внесок, продавець повинен зменшити нараховану по цій операції суму податкових зобов'язань з податку на додану вартість, а покупець одночасно зменшити відповідну суму податкового кредиту. При цьому до декларації звітного періоду, в якому проводиться коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту, як продавець, так і покупець продукції, по якій проводяться зміни в податковому обліку, повинні в письмовій та довільній формі додати пояснення причин таких змін.

Разом з тим Державна податкова адміністрація України вважає за необхідне відзначити, що у випадку, коли діяльність платника будується на систематичній виплаті авансів за певну продукцію одному і тому ж постачальнику або його пов'язаним особам з наступним поверненням йому таких авансів, слід ретельно дослідити питання здійснення операцій з надання поворотної фінансової допомоги під виглядом операції з придбання товарів (послуг), або ж здійснення негосподарської діяльності.

Що стосується ситуації, описаної в запиті, то за останні два звітних періоди ПП "Окко-Нафтопродукт" здійснювало коригування податкових зобов'язань і податкового кредиту на різні суми із значною кількістю покупців та постачальників. Але за останній час значні суми коригування податкового кредиту в сторону зменшення проведені зазначеним підприємством тільки в серпні на суму 2 млн. грн. з ПАТ "Концерн "Галнафтогаз" (яке є засновником ПП "Окко-Нафтопродукт") та в липні на суму 219,5 тис. грн. з ТОВ "Нафтаойл" (засновником якого є ПАТ "Концерн "Галнафтогаз"). На думку Державної податкової адміністрації України, зазначені коригування потребують більш детального дослідження під час документальної перевірки як ПП "Окко-Нафтопродукт",так і вказаних контрагентів.

Заступник Голови

О. М. Любченко

Додати коментар


Захисний код
Оновити

 

МЕНЮ

Проект Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» N 4000 від 14.09.2020 р.

Закон України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» N 294-IX від 14.11.2019 р.

Податковий кодекс України N 2755-VI

Таблиця відповідності видів порушень норм законів типам повідомлень-рішень, які складаються при застосуванні відповідних штрафних санкцій

Календар бухгалтера

Вересень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4