Лист ДПАУ N 10753/6/15-0315 від 08.06.2011 р-Профі Вінс
logo
Українська (UA)Російський(RU)

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 08.06.2011 р. N 10753/6/15-0315

Про надання консультації

Державна податкова адміністрація України розглянула лист ПрАТ з повторним питанням щодо відображення в податковому обліку операцій з купівлі-продажу іноземної валюти і на доповнення до листа від 20.04.2011 р. N 7534/6/15-0315 повідомляє.

Згідно статті 5 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.93 р. N 15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" Національний банк України видає генеральні ліцензії банкам та іншим фінансовим установам на здійснення валютних операцій, в тому числі діяльності з обміну валют.

ПрАТ, державну реєстрацію якого здійснено  державною адміністрацією, є фінансовою установою (свідоцтво Держфінпослуг про реєстрацію фінансової установи N...), якій Національний банк України видав генеральну ліцензію на здійснення валютних операцій, в тому числі на діяльність по обміну валют.

Відповідно до п. 14 ст. 7, п. 1 ст. 44 Закону України "Про Національний банк України" від 20.05.99 р. N 679-XIV Національний банк України визначає порядок здійснення операцій в іноземній валюті банками та іншими фінансовими установами, які отримали відповідну ліцензію Національного банку на здійснення валютних операцій.

Таким чином, ПрАТ при здійсненні діяльності з обміну валют проводить операції купівлі та продажу іноземної валюти, як і банки, в порядку, визначеному Національним банком України.

Постановою Правління Національного банку України від 19.03.2003 р. N 124 (з урахуванням змін), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 07.05.2003 р. за N 353/7674 (далі - Постанова НБУ N 124), визначено порядок виконання обов'язку банків та інших фінансових установ, яким надано генеральну ліцензію Національного банку України на здійснення валютних операцій, надавати до Національного банку України звітність, складену з урахуванням норм бухгалтерського обліку та з використанням даних бухгалтерських балансів і аналітичних рахунків бухгалтерського обліку з урахуванням значень параметрів аналітичного обліку, в тому числі в щоденному режимі звіт за формою N 521, в якому наводяться обсяги купленої або проданої готівкової іноземної валюти, виключаючи обсяги придбаної іноземної валюти за конверсійними операціями (пункти 1.4, 1.7, 2.3, 2.9 та додаток 1 до Правил).

Відповідно до пп. 153.1.4 п. 153.1 ст. 153 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) визначено, що у разі здійснення операцій з продажу іноземної валюти та банківських металів до складу доходів або витрат платник податку відповідно включається позитивна або від'ємна різниця між доходом від продажу та балансовою вартістю такої валюти, металів або вартістю на дату здійснення операції, якщо вона була проведена після дати звітного балансу.

У разі придбання іноземної валюти до складу відповідно витрат або доходів звітного періоду включається позитивна або від'ємна різниця між курсом іноземної валюти до гривні, за яким придбавається іноземна валюта, та курсом, за яким визначається балансова вартість такої валюти (за офіційним курсом на дату звітного періоду).

Згідно з четвертим та п'ятим абзацами пп. 153.1.4 п. 153.1 ст. 153 Кодексу під терміном "балансова вартість іноземної валюти" розуміється вартість іноземної валюти, визначена за офіційним курсом національної валюти до іноземної валюти, на дату звітного балансу, а під терміном "вартість іноземної валюти на дату здійснення операції" - вартість іноземної валюти, визначену за офіційним курсом національної валюти до іноземної валюти, на дату здійснення операції.

Оскільки постановою НБУ N 124 встановлено щоденний режим подання фінансовими установами, яким надано генеральну ліцензію Національного банку України на здійснення валютних операцій, даних балансу щодо здійснених операцій купівлі та продажу іноземної валюти, то під "балансовою вартістю іноземної валюти" для таких фінансових установ слід розуміти вартість іноземної валюти, визначену за офіційним курсом національної валюти до іноземної валюти на дату здійснення операції.

Таким чином, у разі придбання (купівлі) іноземної валюти за гривні до складу відповідно витрат або доходів звітного періоду включається позитивна або від'ємна різниця між сумою гривень, витрачених на придбання іноземної валюти за курсом придбання, та вартістю такої придбаної (купленої) валюти, визначеної за офіційним курсом на дату здійснення операції придбання (купівлі) іноземної валюти.

У разі продажу іноземної валюти за гривні до складу відповідно доходів або витрат звітного періоду включається позитивна або від'ємна різниця між сумою гривень, отриманою від продажу іноземної валюти за курсом продажу, та вартістю такої проданої валюти, визначеної за офіційним курсом на дату здійснення операції продажу іноземної валюти.

У разі придбання (купівлі) іноземної валюти за іншу іноземну валюту до складу відповідно доходів або витрат звітного періоду включається позитивна або від'ємна різниця між вартістю придбаної іноземної валюти, визначеної за офіційним курсом на дату здійснення операції, та вартістю проданої валюти, визначеної за офіційним курсом на дату здійснення операції.

Визначення курсових різниць від перерахунку іноземної валюти проводиться на кожну дату здійснення операції придбання або продажу іноземної валюти та на дату звітного балансу на весь залишок іноземної валюти відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку. При цьому, позитивне значення курсових різниць враховується у складі доходів звітного періоду, а від'ємне значення курсових різниць ураховується у складі витрат звітного періоду.

Заступник Голови комісії з
проведення реорганізації ДПА України,
заступник Голови

О. М. Любченко

Додати коментар


Захисний код
Оновити

 

МЕНЮ

Проект Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» N 4000 від 14.09.2020 р.

Закон України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» N 294-IX від 14.11.2019 р.

Податковий кодекс України N 2755-VI

Таблиця відповідності видів порушень норм законів типам повідомлень-рішень, які складаються при застосуванні відповідних штрафних санкцій

Календар бухгалтера

Вересень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4