Лист ДПАУ N 7048/5/15-0116 від 17.06.2010 р-Профі Вінс
logo
Українська (UA)Російський(RU)

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 17.06.2010 р. N 7048/5/15-0116

Щодо видачі торгових патентів

(Витяг)

Державна податкова адміністрація України розглянула лист щодо видачі торгових патентів і повідомляє.

Частиною другою ст. 2 Закону України від 23.03.96 р. N 98/96-ВР "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" (зі змінами та доповненнями, далі - Закон) встановлено, що торговий патент придбавається суб'єктами підприємницької діяльності, предметом діяльності яких є види діяльності, зазначені у частині першій ст. 1 цього Закону. Підставою для придбання торгового патенту є заявка, оформлена відповідно до частини четвертої цієї статті.

У частині четвертій ст. 2 Закону визначено перелік реквізитів, які має містити заявка на придбання торгового патенту і до яких відноситься, зокрема, довідка органу, який погодив місцезнаходження структурного (відокремленого) підрозділу, із зазначенням цього місця.

Форма заявки для придбання торгового патенту затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.98 р. N 1077 "Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання і реалізацію торгових патентів", яка включає більш широкий спектр відомостей, ніж визначено Законом, зокрема реквізити документів, що засвідчують право власності (оренди) або дозвіл на розташування пунктів торгівлі, обмінних пунктів тощо, які посадові особи органів державної податкової служби згідно з Положенням зобов'язані звіряти з оригіналами первинних документів, на підставі яких заповнюється заявка.

З метою видачі відповідної форми бланків торгових патентів, затверджених наказом ДПА України від 13.03.98 р. N 107 "Про затвердження форм бланків торгових патентів та змін до Порядку заповнення бланків торгових патентів" (зареєстровано у Мін'юсті України 24.03.98 р. за N 195/2635), працівники податкових органів при заповненні реквізитів та видачі торгового патенту звіряють вид підприємницької діяльності, що вказаний у поданій заявці з наявністю підтверджуючого документа на право здійснення такого виду діяльності.

Слід зазначити, що основними законодавчими актами, що регулюють порядок патентування окремих видів підприємницької діяльності, є Закон N 98/96-ВР та зазначені нормативні акти.

У практичній роботі податкових органів, пов'язаній з видачею торгових патентів, неодноразово виникали суперечності.

Так, окремі суди, посилаючись на вимоги частини четвертої ст. 2 Закону N 98/96-ВР, спростовують дії органів податкової служби при патентуванні вимагати наявність у суб'єктів підприємництва дозволів на розміщення об'єктів торгівлі, обмінних пунктів тощо.

Але за результатами перевірок органами прокуратури виносяться протести на посадових осіб інспекцій про видачу торгових патентів за відсутності у суб'єктів підприємництва документа, що посвідчує право власності (оренди) на земельну ділянку, на якій здійснюється діяльність (зокрема у торговельному павільйоні).

При цьому у своїх протестах працівники прокуратури при винесенні вердикту посилаються в першу чергу на Закон N 98/96-ВР (наявність довідки органу, який погодив місцезнаходження структурного (відокремленого) підрозділу).

Слід зазначити, що дозвіл на розміщення на території об'єктів благоустрою будівель і споруд соціально-культурного, побутового, торговельного та іншого призначення, який видається міськими радами відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів", увійшов до затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2009 р. N 526 "Про заходи щодо упорядкування видачі документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності" переліку документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності, що видаються виключно через дозвільні центри.

Крім того, ст. 144 Конституції України визначено, що рішення органів місцевого самоврядування, прийняті у межах повноважень, є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Враховуючи викладене, Державна податкова адміністрація України поінформувала Кабінет Міністрів України стосовно різночитання вищезазначених питань, тому до їх вирішення у законодавчому порядку не вбачає підстав для невиконання вимог зазначених законодавчих та нормативних актів, а у разі коли суб'єкт господарювання їх не виконує,податковий орган вправі відмовити у видачі торгового патенту.

Заступник Голови

О. Любченко

Додати коментар


Захисний код
Оновити

 

МЕНЮ

Календар бухгалтера

Квітень 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2