Лист Мінпраці N 65/06/186-10 від 02.04.2010 р. щодо матеріальної відповідальності-Профі Вінс
logo
Українська (UA)Російський(RU)

МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 02.04.2010 р. N 65/06/186-10

Юридичне управління Міністерства в межах своєї компетенції розглянуло листа ... і повідомляє наступне.

Мінпраці не є дозвільним органом у визначенні Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", оскільки не уповноважене відповідно до Закону видавати документи дозвільного характеру.

Відповідно до частини четвертої статті 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" для забезпечення ведення бухгалтерського обліку підприємство самостійно обирає форми його організації:

введення до штату підприємства посади бухгалтера або створення бухгалтерської служби на чолі з головним бухгалтером;

користування послугами спеціаліста з бухгалтерського обліку, зареєстрованого як підприємець, який здійснює підприємницьку діяльність без утворення юридичної особи;

ведення на договірних засадах бухгалтерського обліку централізованою бухгалтерією або аудиторською фірмою;

самостійне ведення бухгалтерського обліку та складання звітності безпосередньо власником або керівником підприємства. Дана форма організації бухгалтерського обліку не може застосовуватися на підприємствах, звітність яких повинна оприлюднюватися.

На працівників, які перебувають у трудових відносинах з підприємством, поширюються норми трудового законодавства, в тому числі щодо матеріальної відповідальності.

Так, відповідно до статті 130 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП) працівники несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну підприємству, установі, організації внаслідок порушення покладених на них трудових обов'язків.

При покладанні матеріальної відповідальності права і законні інтереси працівників гарантуються шляхом встановлення відповідальності тільки за пряму дійсну шкоду, лише в межах і порядку, передбачених законодавством, і за умови, що така шкода заподіяна підприємству, установі, організації винними протиправними діями (бездіяльністю) працівника. Дана відповідальність, як правило, обмежується певною частиною заробітку працівника і не повинна перевищувати повного розміру заподіяної шкоди, за винятком випадків, передбачених законодавством.

Працівник, який заподiяв шкоду, може добровільно покрити її повністю або частково.

До прямої дійсної шкоди відносяться, зокрема, сплачені на користь контрагентів за господарськими договорами, Державного або місцевого бюджетів, державних органів суми неустойки, фінансових санкцій, пені.

Відповідно до статті 132 КЗпП працівники несуть матеріальну відповідальність у розмірі прямої дійсної шкоди, але не більше свого середнього місячного заробітку (загальне правило). Це означає, що, у випадку якщо пряму дійсну шкоду, заподіяну працівником підприємству, перевищує середній місячний заробіток працівника, з останнього відшкодовується тільки сума, рівна середнього місячного заробітку.

За даним правилом притягується до матеріальної відповідальності бухгалтер підприємства.

Якщо на підприємстві існує посада головного бухгалтера, який очолює самостійний структурний підрозділ, то відповідальність даної категорії працівників настає відповідно до пункту 2 статті 133 КЗпП за шкоду, заподіяну зайвими грошовими виплатами в розмірі заподіяної з їх вини шкоди, але не більше свого середнього місячного заробітку.

У разі користування послугами спеціаліста на принципах цивільно-правових договорів відповідальність за шкоду, заподіяну ними підприємству, повинна наступати за нормами цивільного законодавства. Однак дані питання знаходяться за межами компетенції Мінпраці, визначеної Положенням про Міністерство праці та соціальної політики України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 р. N 1543.

Начальник Юридичного управління

І. Тубелец

Додати коментар


Захисний код
Оновити

 

МЕНЮ

Календар бухгалтера

Травень 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6