Лист Нацбанку N 25-210/2485-18026 від 14.10.2010 p. щодо здійснення операцій із застосуванням програмно-технічних комплексів самообслуговування на підставі агентських договорів-Профі Вінс
logo
Українська (UA)Російський(RU)

НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 14.10.2010 p. N 25-210/2485-18026

Національний банк України розглянув лист щодо здійснення операцій із застосуванням програмно-технічних комплексів самообслуговування (далі - ПТКС) на підставі агентських договорів та повідомляє.

Щодо делегування суб'єктами господарювання, які уклали агентські договори з банками на здійснення операцій із застосуванням ПТКС, прав третім особам

Згідно зі статтею 300 Господарського кодексу України (далі - ГКУ) комерційний агент повинен особисто виконати дії, на які він уповноважений суб'єктом, якого він представляє. Якщо агентським договором не передбачено інше, комерційний агент не може передавати на свій розсуд іншим особам права, якими він володіє, в інтересах того, кого він представляє.

Відповідно до частини 1 статті 305 ГКУ відносини, що виникають при здійсненні комерційного посередництва (агентської діяльності) у сфері господарювання, регулюються цим Кодексом, іншими прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами, що визначають особливості комерційного посередництва в окремих галузях господарювання.

Пунктом 1 постанови Правління Національного банку України від 05.03.2008 р N 53 "Про врегулювання питань здійснення операцій із застосуванням програмно-технічних комплексів самообслуговування" (далі - Постанова N 53), зокрема визначено, що операції з приймання платежів для подальшого переказу із застосуванням ПТКС можуть здійснювати банки і небанківські фінансові установи, які відповідно до законодавства України отримали відповідну ліцензію/дозвіл щодо переказу коштів органів державної влади, що здійснюють державне регулювання відповідних ринків фінансових послуг і є платіжними організаціями та/або членами платіжної системи, а також суб'єкти господарювання, які уклали агентські договори з банками.

Отже, Постановою N 53 визначено вичерпний перелік осіб, які можуть здійснювати операції, пов'язані з рухом коштів, із застосуванням ПТКС.

Делегування суб'єктами господарювання, які уклали агентські договори з банками на здійснення операцій із застосуванням ПТКС, прав третім особам (субагентам) буде порушенням вимог Постанови N 53.

Щодо правомірності здійснення суб'єктами господарювання операцій із використанням ПТКС на підставі укладених з банками агентських договорів без отримання ліцензії на переказ коштів

Відповідно до частини 1 статті 295 ГКУ комерційне посередництво (агентська діяльність) є підприємницькою діяльністю, що полягає в наданні комерційним агентом послуг суб'єктам господарювання при здійсненні ними господарської діяльності шляхом посередництва від імені, в інтересах, під контролем і за рахунок суб'єкта, якого він представляє.

Суб'єкт господарювання (комерційний агент), який уклав агентський договір з банком (суб'єкт, якого представляє агент) про надання послуг зі здійснення операцій із застосуванням ПТКС, надає ці послуги від імені, в інтересах, під контролем і за рахунок цього банку (суб'єкта), тобто не діє від власного імені як юридична особа, а представляє банк.

Отже, суб'єктом з надання зазначених послуг виступає банк, який має банківську ліцензію, і всі права та обов'язки за операціями із застосуванням ПТКС виникають для банку і відповідно операції відображаються на рахунках банку.

Щодо надання роз'яснень законодавства з питань оподаткування, то Національний банк України не має повноважень тлумачення норм податкового законодавства стосовно оподаткування операцій,які здійснюються платниками єдиного податку.

Виконавчий директор з питань
платіжних систем та розрахунків


В. Кравець

Додати коментар


Захисний код
Оновити

 

МЕНЮ

Проект Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» N 4000 від 14.09.2020 р.

Закон України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» N 294-IX від 14.11.2019 р.

Податковий кодекс України N 2755-VI

Таблиця відповідності видів порушень норм законів типам повідомлень-рішень, які складаються при застосуванні відповідних штрафних санкцій

Календар бухгалтера

Вересень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4