Лист Нацбанку N 25-111/418-2794 від 22.02.2011 р. «Роз'яснення щодо порядку відкриття рахунків фізичним особам, які провадять незалежну професійну діяльність»-Профі Вінс
logo
Українська (UA)Російський(RU)

НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 22.02.2011 р. N 25-111/418-2794

Департамент платіжних систем

Територіальним управлінням, ОПЕРУ Національного банку України
Банкам України
Асоціації українських банків
 Асоціації "Український кредитно-банківський союз"

Роз'яснення щодо порядку відкриття рахунків фізичним особам, які провадять незалежну професійну діяльність

У зв’язку з набранням чинності з 1 січня 2011 року Податковим кодексом України, повідомляємо щодо порядку відкриття рахунків фізичним особам, які провадять незалежну професійну діяльність.

Порядок відкриття банками рахунків клієнтів визначається Інструкцією про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 12.11.2003 р. N 492 (далі - Інструкція).

З метою приведення норм Інструкції у відповідність до вимог Податкового кодексу України Національним банком України готується проект змін до Інструкції.

Зважаючи на вимоги статті 8 Конституції України та статті 56 Закону України "Про Національний банк України", до моменту набрання чинності змін до Інструкції, банки при відкритті рахунків фізичним особам, які провадять незалежну професійну діяльність, мають керуватися таким.

Згідно з пунктом 69.1 статті 69 Податкового кодексу України відкриття банками рахунків платникам податків - фізичним особам, які провадять незалежну професійну діяльність, здійснюється лише за наявності документів, виданих органами державної податкової служби, що підтверджують взяття їх на облік у таких органах.

Датою початку видаткових операцій за рахунком платника податків - фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, у банках є дата отримання банком повідомлення органу державної податкової служби про взяття рахунка на облік в органах державної податкової служби (пункт 69.4 статті 69 Податкового кодексу України).

Як визначено пунктом 14.1.226 статті 14 Податкового кодексу України незалежною професійною діяльністю є участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, адвокатів, аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

Відповідно до Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 22.12.2010 р. N 979, та роз'яснення Державної податкової адміністрації України від 14.02.2011 р. N 1956/5/29-2016 (текст якого було доведено до банків листом Національного банку України від 22.02.2011 р. N 25-111/416-2782) органи державної податкової служби здійснюють взяття на облік приватних нотаріусів, адвокатів та судових експертів як осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність. Взяття на облік інших категорій фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, здійснюється у разі їх реєстрації як фізичних осіб - підприємців.

Порядок відкриття та режим функціонування поточних рахунків приватних нотаріусів та адвокатів для провадження незалежної професійної діяльності встановлений пунктом 4.5 глави 4 Інструкції.

Відкриття банками поточних рахунків судовим експертам для здійснення їх незалежної професійної діяльності та використання коштів за цими рахунками має здійснюватися у порядку, визначеному Інструкцією для приватних нотаріусів та адвокатів. При цьому, замість копії свідоцтва про право на зайняття нотаріальною або адвокатською діяльністю та копій документів, що підтверджують взяття приватного нотаріуса або адвоката на облік в органах державної податкової служби та Пенсійного фонду України, до банку мають подаватися копія документа, що підтверджує наявність у особи кваліфікації судового експерта та копії документів, що підтверджують взяття судового експерта на облік в органах державної податкової служби та Пенсійного фонду України.

Зауважимо, що поряд з цим приватні нотаріуси, адвокати та судові експерти мають право на відкриття в банках поточних рахунків для власних потреб, не пов'язаних з їх професійною діяльністю, тобто у порядку, визначеному главою 6 Інструкції для фізичних осіб.

Що стосується вкладних (депозитних) рахунків, то ці рахунки не використовуються приватними нотаріусами, адвокатами та судовими експертами для провадження їх професійної діяльності. Тому, відкриття вкладних (депозитних) рахунків цим особам має здійснюватися в порядку, визначеному главою 10 Інструкції для фізичних осіб.

Особи, які здійснюють інші види діяльності, визначені пунктом 14.1.226 статті 14 Податкового кодексу України, відкривають поточні та вкладні (депозитні) рахунки для проведення операцій, пов'язаних із здійсненням їх професійної діяльності, у порядку, встановленому главами 3 та 9 Інструкції для фізичних осіб - підприємців, а для власних потреб - у порядку, визначеному главами 6 та 10 Інструкції для фізичних осіб.

Датою початку видаткових операцій за поточним та вкладним (депозитним) рахунком фізичної особи-підприємця та фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність (приватного нотаріуса, адвоката, судового експерта), відкритим відповідно до глав 3, 4, 6, 9 та 10 Інструкції, є дата реєстрації отримання банком повідомлення органу державної податкової служби про взяття рахунка на облік в органах державної податкової служби.

Одночасно зауважимо, що згідно з пунктом 69.7 статті 69 Податкового кодексу України на фізичних осіб - підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, покладено обов'язок повідомляти про свій статус банки, в яких такі особи відкривають рахунки. Порядок надання такої інформації має визначатися внутрішніми положеннями банку.

В. о. заступника Голови

В. І. Ричаківська

Додати коментар


Захисний код
Оновити

 

МЕНЮ

Проект Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» N 4000 від 14.09.2020 р.

Закон України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» N 294-IX від 14.11.2019 р.

Податковий кодекс України N 2755-VI

Таблиця відповідності видів порушень норм законів типам повідомлень-рішень, які складаються при застосуванні відповідних штрафних санкцій

Календар бухгалтера

Вересень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4