Лист Нацбанку N 13-121/2291-7005 від 28.04.2010 р. про окремі питання діяльності міжнародної платіжної системи Western Union в Україні-Профі Вінс
logo
Українська (UA)Російський(RU)

НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 28.04.2010 р. N 13-121/2291-7005

Керівникам банків України, територіальних управлінь НБУ, АТ "Українська фінансова група", Українського державного підприємства поштового зв’язку "Укрпошта"

Національний банк України звертає увагу керівників уповноважених банків, небанківських фінансових установ, національного оператора поштового зв’язку (далі - банки) на окремі питання діяльності міжнародної платіжної системи Western Union в Україні.

На сьогодні міжнародна платіжна система Western Union пропонує послугу з переказу коштів в іноземній валюті на територію України з виплатою такого переказу в гривнях. При цьому зазначена міжнародна платіжна система пропонує відправнику послуги щодо здійснення виплати переказу на території України у гривнях за курсом гривні до іноземної валюти, який встановлюється міжнародною платіжною системою.

Наголошуємо та тому, що перекази в іноземній валюті за поточними валютними неторговельними операціями, що здійснюються за дорученням і на користь фізичних осіб (в тому числі і з використанням міжнародних платіжних систем), регулюються нормами Правил здійснення за межі України та в Україні переказів фізичних осіб за поточними валютними неторговельними операціями та їх виплати в Україні1 (далі - Правила). Здійснення зазначених переказів через міжнародну платіжну систему Western Union можливе лише за умови дотримання вимог Правил.

____________
1 Затверджені постановою Правління Національного банку України від 29.12.2007 N 496 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 01.02.2008 за N 74/14765.

Відповідно до вимог пункту 1.7 глави 1 Правил виплата переказу, що надійшов в іноземній валюті, може бути здійснена в гривні виключно на бажання бенефіціара (на підставі його заяви). На сьогодні технічні аспекти програмного комплексу системи Western Union налаштовані таким чином, що у разі, якщо платіжною системою регламентується виплата переказу в іноземній валюті у гривнях, то процедура здійснення такого переказу позбавляє бенефіціара права вибору валюти до отримання.

Національний банк України неодноразово звертав увагу керівництва компанії "Вестерн Юніон Файненшл Сервісес Гмбх" в Україні і вимагав доопрацювати технічні аспекти програмного комплексу міжнародної платіжної системи Western Union для забезпечення здійснення в Україну переказів в іноземній валюті в межах чинного законодавства України. На сьогодні вимоги Національного банку України не були виконані.

Враховуючи викладене, зобов'язуємо банки з 30.04.2010 припинити до часу врахування компанією "Вестерн Юніон Файненшл Сервісес Гмбх" вимог Національного банку України здійснювати виплату переказів у гривнях, що надійшли на територію України в іноземній валюті через міжнародну платіжну систему Western Union, у разі, якщо виплата переказу в гривнях зазначалася відправником за межами України.

Керівники банків несуть персональну відповідальність за дотримання зазначених вимог і їх порушення буде кваліфікуватися Національним банком України як порушення банками Правил, що тягне за собою відповідальність згідно із законодавством України.

Окремо звертаємо увагу на практичне застосування вимог постанови Правління Національного банку України від 09.09.2009 N 538 "Про затвердження Змін до Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України", якими визначено, що голова правління банку до початку робочого дня встановлює курс купівлі та продажу іноземних валют за гривні, який є єдиним для всіх структурних підрозділів банку. При цьому банк не має права змінювати значення зазначеного курсу протягом операційного (робочого) дня. Не допускається встановлення банком різних курсів купівлі та продажу готівкових іноземних валют з метою забезпечення проведення клієнтами різних за суттю операцій з іноземною валютою.

Зазначені вимоги мають чітко дотримуватися банками та застосовуватися у системному зв’язку з вимогами пункту 1.7 глави 1 Правил в частині перерахунку іноземної валюти у гривні, при виплаті клієнту переказу готівкою, що надійшов в іноземній валюті, на бажання клієнта у гривнях.

Виконавчий директор з питань
валютного регулювання та контролю


А. І. Балюк

Додати коментар


Захисний код
Оновити

 

МЕНЮ

Проект Закону «Про Державний бюджет України на 2020 рік» N 2000 від 15.09.2019 р.

Податковий кодекс України N 2755-VI

Таблиця відповідності видів порушень норм законів типам повідомлень-рішень, які складаються при застосуванні відповідних штрафних санкцій

Календар бухгалтера

Листопад 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1