Лист Держкомпідприємництва N 2897 від 10.03.2010 р. щодо порядку утворення командитного товариства в результаті реорганізації акціонерного товариства-Профі Вінс
logo
Українська (UA)Російський(RU)

ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА

ЛИСТ

від 10.03.2010 р N 2897

На звернення щодо порядку утворення командитного товариства в результаті реорганізації акціонерного товариства Держкомпідприємництво в межах компетенції повідомляє таке.

Відповідно до статті 87 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ) для створення юридичної особи її учасники (засновники) розробляють установчі документи, які викладаються письмово і підписуються всіма учасниками (засновниками), Якщо законом не встановлений інший порядок їх затвердження.

Установчим документом товариства є затверджений учасниками статут або засновницький договір між учасниками, якщо інше не встановлено законом.

Статтею 134 ЦКУ встановлено, ще командитне товариство створюється і діє на підставі засновницького договору, який підписується усіма повними учасниками. Засновницький договір командитного товариства крім відомостей, передбачених статтею 88 цього Кодексу, має містити відомості про розмір та склад складеного капіталу товариства, розмір та порядок зміни часток кожного з повних учасників у складеному капіталі, сукупний розмір вкладів вкладників та відповідно до статті 76 Закону України "Про господарські товариства" розмір, склад і порядок внесення вкладниками вкладів.

Отже, на відміну від статті 87 ЦКУ, згідно з якою для створення юридичної особи її учасники (засновники) розробляють установчі документи, які викладаються письмово і підписуються всіма учасниками (засновниками), враховуючи особливості створення командитного товариства, засновницький договір, який є установчим документом командитного товариства, підписується усіма повними учасниками.

Проте якщо командитне товариство створюється одним повним учасником, то частиною третьою статті 134 ЦКУ визначено, що установчим документом є одноособова заява (меморандум), яка містить усі відомості, встановлені цією статтею для командитного товариства.

Отже, з огляду на викладене вище вкладники командитного товариства не є стороною засновницького договору. Проте їх формальна згода необхідна для створення командитного товариства. Вона має відображати волю вкладника на вступ до товариства та прийняття на себе зобов'язання з внесення вкладів до статутного капіталу. Така згода з умовами засновницького договору з боку вкладників також необхідна тому, що засновницький договір, стороною якого вкладник не виступає, тягне для нього відповідні правові наслідки.

При цьому слід зазначити, що, на відміну від товариств, вищим органом управління яких є загальні збори учасників (акціонерів), чинним законодавством не передбачено загальних зборів командитного товариства. Управління діяльністю командитного товариства відповідно до статті 136 ЦКУ здійснюється повними учасниками у порядку, встановленому цим Кодексом для повного товариства. Вкладники можуть діяти від імені товариства тільки за довіреністю.

Таким чином, для уникнення спірних ситуацій командитне товариство має провести збори вкладників. Як правило, це установчі збори, на яких повні учасники підписують засновницький договір, один повний учасник - одноособову заяву (меморандум), а вкладники, ознайомившись із змістом відповідного підписаного документа, подають заяву про вступ до товариства, в якій необхідно було б зазначити про прийняття ними всіх обов'язків за засновницьким договором (одноособовою заявою). При цьому може бути окремо затверджений перелік вкладників, у якому буде зазначена частка кожного з вкладників командитного товариства відповідно до частки у статутному капіталі акціонерного товариства.

Держкомпідприємництво вважає, що повні учасники (повний учасник) мають завчасно повідомити всіх вкладників про проведення вищезазначених зборів, при цьому відповідно до статті 100 ЦКУ бути присутнім на установчих зборах чи не бути - це право вкладника.

Порядок проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті перетворення та перелік документів, які при цьому подаються державному реєстратору, визначено статтею 37 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (далі - Закон про реєстрацію). Відповідно до частини п'ятнадцятої зазначеної статті перетворення вважається завершеним з моменту державної реєстрації новоствореної особи та державної реєстрації припинення юридичної особи у результаті перетворення.

Що стосується державної реєстрації змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників командитного товариства, то повідомляємо таке.

Порядок державної реєстрації змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, визначено статтею 29 Закону про реєстрацію.

Частиною третьою зазначеної статті встановлено, що у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається, зокрема, або нотаріально посвідчена копія документа про перехід чи передання частки учасника у статутному капіталі товариства, або нотаріально посвідчений договір про такий перехід чи передання.

З огляду на викладене, враховуючи особливості утворення командитного товариства, а саме: підписання засновницького договору тільки повними учасниками, державна реєстрація змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників, має проводитися в разі зміни складу повних учасників, а не вкладників, і документом, який має подаватися державному реєстратору, буде або нотаріально посвідчена копія документа про перехід чи передання частки учасника у статутному капіталі товариства,або нотаріально посвідчений договір про такий перехід чи передання.

Заступник Голови

С. Третьяков

Додати коментар


Захисний код
Оновити

 

МЕНЮ

Проект Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» N 4000 від 14.09.2020 р.

Закон України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» N 294-IX від 14.11.2019 р.

Податковий кодекс України N 2755-VI

Таблиця відповідності видів порушень норм законів типам повідомлень-рішень, які складаються при застосуванні відповідних штрафних санкцій

Календар бухгалтера

Вересень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4