Лист Держкомпідприємництва N 3859 від 29.03.2010 р. щодо дати державної реєстрації юридичної особи, яка утворена в результаті перетворення-Профі Вінс
logo
Українська (UA)Російський(RU)

ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА

ЛИСТ

від 29.03.2010 р. N 3859

На звернення щодо дати державної реєстрації юридичної особи, яка утворена в результаті перетворення, повідомляємо таке.

Відповідно до статті 56 Господарського кодексу України (далі - ГКУ) суб'єкт господарювання може бути утворений за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і громадян шляхом заснування нового, реорганізації (злиття, приєднання, виділення, поділу, перетворення) діючого (діючих) суб'єкта господарювання з додержанням вимог законодавства.

Отже, перетворення - це один із шляхів утворення юридичної особи в результаті реорганізації діючої юридичної особи.

Крім того, чинне законодавство України передбачає два шляхи припинення діяльності суб'єкта господарювання: реорганізацію, до якої, зокрема, належить перетворення, та ліквідацію.

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців, регулюються Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (далі - Закон про реєстрацію).

Зазначеним Законом, враховуючи норми ГКУ та Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ), визначено, що процедура перетворення проходить в два етапи: перший - державна реєстрація припинення діючої юридичної особи та другий - державна реєстрація новоствореної юридичної особи (правонаступника).

Відповідно до частини четвертої статті 25 Закону про реєстрацію дата внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про проведення державної реєстрації юридичної особи є датою державної реєстрації юридичної особи.

Отже, згідно з нормами чинного законодавства при створенні юридичної особи в результаті реорганізації шляхом перетворення на свідоцтві про державну реєстрацію має проставлятися дата державної реєстрації юридичної особи, що створюється в результаті цієї реорганізації.

Таким чином, питання щодо зазначення на свідоцтві про державну реєстрацію "первинної" дати державної реєстрації юридичної особи потребує врегулювання на законодавчому рівні.

Держкомпідприємництво, розуміючи важливість порушеного питання, в проектах законів України, поданих на розгляд до Верховної Ради України, вносить зміни до ГКУ, ЦКУ та Закону про реєстрацію, зокрема, в частині проведення перетворення без процедури припинення.

Разом з цим при вирішенні питання, порушеного у зверненні, слід враховувати таке.

Відповідно до статті 108 ЦКУ перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. Цією ж статтею передбачено, що у разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.

Таким чином, перетворення - це особливий вид реорганізації, який пов'язаний зі зміною організаційно-правової форми юридичної особи, і при цьому до правонаступника юридичної особи, що створюється в результаті реорганізації, переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи, що припиняється.

Як підтвердження зазначеного можна розглядати той факт, що відповідно до абзацу другого пункту 6 Положення про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.96 р. N 118 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.06.2005 р. N 499), у разі перетворення юридичної особи за правонаступником зберігається її ідентифікаційний код.

Враховуючи зазначене, підзаконні нормативно-правові акти, якими керуються у роботі державні податкові органи, допускають можливість проставлення на свідоцтві про державну реєстрацію юридичної особи, утвореної в результаті перетворення, дати державної реєстрації припиненої юридичної особи.

Крім того, відповідно до нової редакції статті 26 Закону України "Про банки і банківську діяльність" у разі реорганізації банку шляхом перетворення до таких правовідносин не застосовуються норми законодавства щодо припинення юридичної особи.

Враховуючи викладене, з метою однозначного тлумачення норм законодавчих актів Держкомпідприємництво листом від 08.10.2009 р. N 12193 звернувся до Державної податкової адміністрації України з проханням надати пропозиції щодо шляхів вирішення питання про визначення дати державної реєстрації юридичної особи, утвореної в результаті перетворення, та листом від 12.11.2009 р N 13829/5/29-1016 отримав відповідь.

У листі ДПАУ, зокрема, зазначено, що питання щодо дати державної реєстрації юридичної особи, утвореної в результаті перетворення, має значення для реєстрації платником ПДВ такої особи, а також для адміністрування цього податку відповідно до Закону України "Про податок на додану вартість". Дата реєстрації юридичної особи платником ПДВ не може настати раніше дати державної реєстрації такої особи, що відповідає даті набуття нею статусу юридичної особи.

Отже, після узгодження позицій Держкомпідприємництва і ДПАУ (до внесення змін до ГКУ, ЦКУ та Закону про реєстрацію в частині проведення перетворення без процедури припинення), враховуючи норму статті 26 Закону України "Про банки і банківську діяльність", прийнято рішення та Держкомпідприємництвом вжито заходів щодо реалізації можливості зазначення на свідоцтві про державну реєстрацію юридичної особи,створеної в результаті реорганізації шляхом перетворення, "первинної" дати державної реєстрації цієї юридичної особи.

При виникненні питань щодо технічної реалізації зазначення на свідоцтві про державну реєстрацію "первинної" дати державної реєстрації юридичної особи державному реєстратору слід звернутися до групи технічної підтримки державного підприємства "Інформаційно-ресурсний центр" як технічного адміністратора Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Заступник Голови

С. Третьяков

Додати коментар


Захисний код
Оновити

 

МЕНЮ

Проект Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» N 4000 від 14.09.2020 р.

Закон України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» N 294-IX від 14.11.2019 р.

Податковий кодекс України N 2755-VI

Таблиця відповідності видів порушень норм законів типам повідомлень-рішень, які складаються при застосуванні відповідних штрафних санкцій

Календар бухгалтера

Вересень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4