Лист Держкомпідприємництва N 724 від 27.01.2011 р. щодо правомірності проведення загальних зборів учасників товариства його учасником-Профі Вінс
logo
Українська (UA)Російський(RU)

ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА

ЛИСТ

від 27.01.2011 р. N 724

Про надання роз'яснення

Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва розглянув лист щодо надання роз'яснення стосовно правомірності проведення загальних зборів учасників товариства його учасником, який володіє часткою у 50 % статутного капіталу, та державної реєстрації змін до установчих документів товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ), пов'язану зі зміною складу засновників у разі смерті учасника цього товариства, та, в межах компетенції, повідомляє наступне.

Перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), є спадкуванням. Відносини спадкування регулюються Книгою 6 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ) "Спадкове право". До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Спадкування здійснюється за заповітом або за законом, причому спадкування за законом має місце лише у разі, коли воно не змінено заповітом спадкодавця.

Згідно наданої копії заповіту Г. В. Ю. на випадок своєї смерті заповідав усе своє майно Г. К. І.

Відповідно до статі 1268 ЦКУ спадкоємець за заповітом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Особливості здійснення права на спадкування регулюються Главою 87 ЦКУ. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статтею 1220 ЦКУ визначено, що спадщина відкривається, зокрема, внаслідок смерті особи).

Відповідно до частини третьої статті 1268 ЦКУ спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом шести місяців він не заявив про відмову від неї. При цьому слід зауважити, що, незалежно від часу прийняття спадщини, вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (частина п'ята статті 1268 ЦКУ). Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину (стаття 1296 ЦКУ). Порядок видачі свідоцтва про право на спадщину визначено Главою 7 Закону України "Про нотаріат".

Статтею 55 Закону України "Про господарські товариства" (далі - Закон про господарські товариства) визначено, що при реорганізації юридичної особи, учасника товариства, або у зв’язку із смертю громадянина, учасника товариства, правонаступники (спадкоємці) мають переважне право вступу до цього товариства.

Згідно частини п'ятої статті 147 ЦКУ частка у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю переходить до спадкоємця фізичної особи або правонаступника юридичної особи - учасника товариства, якщо статутом товариства не передбачено, що такий перехід допускається лише за згодою інших учасників товариства. Розрахунки із спадкоємцями (правонаступниками) учасника, які не вступили до товариства, здійснюються відповідно до положень статті 148 ЦКУ.

Вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори його учасників (стаття 145 ЦКУ). До виключної компетенції загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю належить, зокрема, внесення змін до статуту товариства та виключення учасника із товариства.

Відповідно до статей 59 та 60 Закону про господарські товариства рішення про внесення змін до статуту вважається прийнятим, якщо за нього проголосують учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотків загальної кількості голосів учасників товариства. Збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів.

Отже, у випадку, зазначеному у зверненні, господарське товариство не може провести повноважні загальні збори та прийняти рішення у порядку, що відповідає чинному законодавству і, як наслідок, протокол цих загальних зборів не можна вважати таким, що відповідає чинному законодавству.

Згідно положень статті 83 Господарського кодексу України зміни до статуту товариства, пов'язані зі зміною складу учасників цього товариства, набирають чинності з дня внесення цих змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Порядок проведення державної реєстрації змін до установчих документів товариства та пакет документів, що подається при цьому державному реєстраторові, визначається статтею 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців". Зокрема, має бути подано примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів; документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів.

Відповідно до частини одинадцятої зазначеної статті державний реєстратор має право залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, зокрема, якщо документи подані не у повному обсязі.

Додатково повідомляємо, що листи Держкомпідприємництва не є нормативно-правовими актами, а носять інформаційний характер.

Заступник Голови

О. Т. Сохар

Додати коментар


Захисний код
Оновити

 

МЕНЮ

Закон України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» N 294-IX від 14.11.2019 р.

Податковий кодекс України N 2755-VI

Таблиця відповідності видів порушень норм законів типам повідомлень-рішень, які складаються при застосуванні відповідних штрафних санкцій

Календар бухгалтера

Червень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5