Лист Держкомпідприємництва N 3234 від 06.04.2011 р. стосовно документів, які підтверджують право власності на нерухоме майно-Профі Вінс
logo
Українська (UA)Російський(RU)

ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА

ЛИСТ

від 06.04.2011 р. N 3234

Стахановській міській раді Луганської області
Виконавчий комітет
вул. Кірова, 32,
м. Стаханов,
Луганська область, 94000


Про розгляд листа

Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва розглянув Ваш лист від 22.03.2011 р. N 01-28/1195 стосовно документів, які підтверджують право власності на нерухоме майно та, в межах компетенції, повідомляє.

Перш за все слід зазначити, що інститут права власності регулює Цивільний кодекс України. У відповідності до статті 316 Цивільного кодексу України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Проте Цивільний кодекс України не встановлює чіткий перелік правовстановлюючих власницьких документів. Досить широкий перелік таких документів зустрічається в Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженій наказом Міністерства юстиції України від 18.06.94 р. N 20/5.

Згідно із пунктом 62 вказаної Інструкції право власності на житловий будинок, квартиру, дачу, садовий будинок, гараж, інші будівлі і споруди, що відчужуються, може бути підтверджено, зокрема, одним з таких документів або їх дублікатів:

- нотаріально посвідченим договором купівлі-продажу, пожертви, довічного утримання (догляду), ренти, дарування, міни;

- спадковим договором;

- свідоцтвом про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів);

- свідоцтвом про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися;

- свідоцтвом про право власності на об'єкти нерухомого майна;

- свідоцтвом про право на спадщину;

- свідоцтвом про право власності на частку в спільному майні подружжя;

- договором про поділ майна;

- договором про припинення права на утримання за умови набуття права на нерухоме майно;

- договором про припинення права на аліменти для дитини у зв’язку з передачею права власності на нерухоме майно;

- іпотечним договором, який містить застереження про задоволення вимог іпотекодержателя, що укладений після набрання чинності Законом України "Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва", або договором про задоволення вимог іпотекодержателя, якими передбачена передача іпотекодержателю права власності на предмет іпотеки;

- рішенням суду;

- договором купівлі-продажу, зареєстрованим на біржі, за умови реєстрації права власності в органах, що здійснюють державну реєстрацію прав на нерухоме майно.

Відповідно до частини 3 статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - Закон) права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації (зокрема й право власності на нерухоме майно - частина 1 статті 4 Закону).

Згідно із частиною 4 тієї ж статті права на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав.

Разом з тим зазначимо, що листи Держкомпідприємництва не є нормативно-правовими актами, а носять інформаційний характер. Центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів був Державний комітет України із земельних ресурсів, який, згідно Указу Президента України від 9 грудня 2010 року N 1085/2010 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади", реорганізований у Державне агентство земельних ресурсів України. Тому за роз'ясненнями Земельного кодексу України Ви можете звернутися до Державного агентства земельних ресурсів України.

Заступник Голови

О. Т. Сохар

Додати коментар


Захисний код
Оновити

 

МЕНЮ

Календар бухгалтера

Червень 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4