Лист Держкомпідприємництва N 9750 від 29.07.2010 р. щодо подання звітності до Пенсійного фонду-Профі Вінс
logo
Українська (UA)Російський(RU)

ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА

ЛИСТ

від 29.07.2010 р. N 9750

Верховній Раді України
Комітету з питань податкової та митної політики


Про надання висновку

Відповідно до листа Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики від 21.07.2010 р. N 04-27/430 Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва розглянув запит ПП "Бухгалтерський стандарт" та відповіді Пенсійного фонду України на адресу дописувача з питання подання звітності до органів Пенсійного фонду України та вважає за доцільне висловити наступну позицію.

Як зазначено в преамбулі Закону України від 21.12.2000 р. N 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов’язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Одночасно зазначається, що цей Закон не регулює питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", з банків, на які поширюються норми розділу V Закону України "Про банки і банківську діяльність", та погашення зобов'язань зі сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

У цих положеннях преамбули Закону вбачається певна невідповідність в тому, що Основи законодавства України про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від 14.01.98 р. N 16/98-ВР визначають пенсійне страхування як один з видів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Крім того, слід взяти до уваги аргументи, викладені у листі Пенсійного фонду, щодо того, що згідно зі статтею 18 Закону України від 09.07.2003 р. N 1058-IV "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство. Страхові внески не можуть зараховуватися до Державного бюджету України, бюджетів інших рівнів.

Виходячи з викладеного, можна дійти висновку, що положення Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", в тому числі і в частині права платника податків подавати податкову звітність на адресу податкового органу поштою з повідомленням про вручення, не мають застосовуватися до страхових внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Вважаємо, що питання подання звітності до Пенсійного фонду регулюється законодавством про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, зокрема Законом "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" та відповідною постановою правління Фонду.

Відповідно до статті 17 даного Закону звітність територіальним органам Пенсійного фонду подається страхувальником у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом.

Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 05.11.2009 р. N 26-1.

У пункті 1.3 Порядку зазначається, що звіт до органів Пенсійного фонду може подаватися страхувальником: в електронній формі (звіт на паперових носіях не подається); на паперових носіях, завірених підписом керівника/страхувальника та скріплених печаткою (за наявності), разом з електронною формою на електронних носіях інформації; на паперових носіях, якщо у страхувальника кількість застрахованих осіб не більше десяти.

Дане положення роз'яснює, у якому вигляді може подаватися звіт. Наразі у Порядку відсутня норма щодо способу подання звітності: особисто страхувальником чи поштою. Можна припустити, що подання звіту на паперових носіях разом з електронними носіями або на паперових носіях (якщо у страхувальника кількість застрахованих осіб не більше десяти) можливе також поштою.

Втім, звіт про суми нарахованої заробітної плати (грошового забезпечення, доходу) застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, який подається до органів Пенсійного фонду (Додаток 4 до Порядку), має відривну частину, що містить розписку про одержання звіту Пенсійним фондом, реєстраційний номер, дату реєстрації та підпис відповідальної особи органу Пенсійного фонду, що прийняла звіт.

Тобто передбачається, що особа, що подає звіт, має отримати зазначену відривну частину, що є розпискою про його отримання органом Пенсійного фонду. Оскільки Порядком не передбачається обов'язку відповідальної особи органу Пенсійного фонду надсилати розписку страхувальнику поштою, то відповідно страхувальник повинен отримати її особисто під час подання звіту.

Таким чином, викладений вище аналіз норм законодавства свідчить про те, що подання звітності до органів Пенсійного фонду поштою не передбачено.

Зважаючи на скарги страхувальників на великі черги, непристосованість приміщень для перебування значної кількості людей, та для створення зручних умов подання звітності страхувальниками вважаємо, що доцільно було б передбачити можливість подання звітності до Пенсійного фонду поштою. З цією метою необхідно внести відповідні зміни до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 05.11.2009 р. N 26-1.

В. о. Голови

С. І. Третьяков

Додати коментар


Захисний код
Оновити

 

МЕНЮ

Календар бухгалтера

Жовтень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1