Лист Держкомпідприємництва N 2340 від 03.03.2011 р. щодо правомірності створення юридичною особою структурних підрозділів поза її місцезнаходженням-Профі Вінс
logo
Українська (UA)Російський(RU)

ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА

ЛИСТ

від 03.03.2011 р. N 2340

Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва розглянув лист щодо надання роз'яснення про правомірність створення юридичною особою структурних підрозділів поза її місцезнаходженням та в межах компетенції повідомляє наступне.

Відповідно до статті 93 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ) місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності або розташування офісу, з якого проводиться щоденне управління діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління та обліку. Відповідно до термінології, наведеної у статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", місцезнаходження юридичної особи - це адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (виконавчий орган) .

Статтею 64 Господарського кодексу України визначено, що підприємство може складатися з виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій і т. п.), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб і т. п.). Функції, права та обов'язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами.

Підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розклад. Законодавством не передбачено обмеження щодо розміщення структурних підрозділів юридичної особи.

Разом з тим підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку.

Філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Представництвом є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи (стаття 95 ЦКУ).

Юридичні особи передають філіям та представництвам певне майно і затверджують положення про них, які визначають зміст і порядок їх діяльності. Проте юридично власником даного майна залишається юридична особа, оскільки філії та представництва не мають правосуб'єктності.

Виходячи із зазначеного юридична особа може створювати за межами свого місцезнаходження як відособлені підрозділи (філії, представництва), так і структурні підрозділи, що не мають ознак відокремлених підрозділів (ділянки, цеху, відділи). Разом з тим підрозділам, розміщеним на значній відстані від керівного органу юридичної особи, доцільно надавати певну самостійність, інакше виникає певна складність в організації документообігу юридичної особи та вирішенні інших невідкладних завдань. Тому, як правило, підрозділи, розміщені на території іншої адміністративно-територіальної одиниці, є відокремленими підрозділами і діють на основі затверджених про них положень.

Заступник Голови

О. Сохар

Додати коментар


Захисний код
Оновити

 

МЕНЮ

Проект Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» N 4000 від 14.09.2020 р.

Закон України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» N 294-IX від 14.11.2019 р.

Податковий кодекс України N 2755-VI

Таблиця відповідності видів порушень норм законів типам повідомлень-рішень, які складаються при застосуванні відповідних штрафних санкцій

Календар бухгалтера

Вересень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4