Лист Держкомпідприємництва N 5020 від 01.06.2011 р. щодо права юридичної особи, не є фінансовою установою, надавати за власний рахунок грошовий позику під відсоток-Профі Вінс
logo
Українська (UA)Російський(RU)

ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА

ЛИСТ

від 01.06.2011 р. N 5020

Про розгляд листа

Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва розглянув лист щодо застосування до окремих положень укладеного Вами з Агрофірмою "Вересень" договору роз'яснення Держкомпідприємництва від 17 листопада 2006 року N 8287 щодо права юридичної особи, що не є фінансовою установою, надавати за власний рахунок грошову позику під відсоток та у відповідності зі статтею 1057 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ) комерційний кредит у вигляді авансу (попередньої оплати) за цінні папери, що придбаваються ним за грошові кошти безпосередньо у професійного торговця цінними паперами, та, в межах компетенції, повідомляє наступне.

Перш за все слід зауважити, що листи Держкомпідприємництва та інших органів державної влади не є нормативно-правовими актами, а носять інформаційний характер. Тобто, ті чи інші договірні відносини не можуть "підпадати під дію роз'яснення" органу державної влади. Листом від 16 червня 2010 року N 7623 Держкомпідприємництво надало роз'яснення щодо юридичної сили відповідей на звернення суб'єктів господарювання до комітету. Ознайомитись із зазначеним роз'ясненням можна на нашому офіційному сайті (www.dkrp.gov.ua), сторінка "Роз'яснення та інформаційні листи Держкомпідприємництва" розділу "Коментарі та інформаційні листи".

Проаналізувавши роз'яснення Держкомпідприємництва N 8287 слід звернути увагу на наступне. Фінансові послуги відповідно до положень Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" надаються суб'єктами підприємницької діяльності на підставі договору, вимоги до якого визначені статтею 6 цього Закону.

Статтею 1046 ЦКУ визначено, що за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.

Враховуючи зазначене, вказане роз'яснення не може бути застосовано до укладеного Вами з Агрофірмою "Вересень" договору. Виходячи зі змісту листа та доданої копії договору, відносини, що випливають із цього договору, підпадають під поняття купівля-продаж. Загальні положення про купівлю-продаж визначено Главою 54 Підрозділу 1 Розділу III ЦКУ.

Статтею 655 ЦКУ визначено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму. Предметом договору купівлі-продажу може бути товар, який є у продавця на момент укладення договору або буде створений (придбаний, набутий) продавцем у майбутньому.

Відповідно до статті 6 ЦКУ сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (частина перша статті 628 ЦКУ). До змісту договору купівлі-продажу чітких вимог законом не визначено.

Слід зазначити, що сторони мають право укласти договір, в якому містяться елементи різних договорів (змішаний договір). До відносин сторін у змішаному договорі застосовуються у відповідних частинах положення актів цивільного законодавства про договори, елементи яких містяться у змішаному договорі, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті змішаного договору.

Заступник Голови

О. Т. Сохар

Додати коментар


Захисний код
Оновити

 

МЕНЮ

Проект Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» N 4000 від 14.09.2020 р.

Закон України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» N 294-IX від 14.11.2019 р.

Податковий кодекс України N 2755-VI

Таблиця відповідності видів порушень норм законів типам повідомлень-рішень, які складаються при застосуванні відповідних штрафних санкцій

Календар бухгалтера

Вересень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4