Лист Держкомпідприємництва N 16152 від 25.12.2009 р. щодо оподаткування ПДВ операцій з реорганізації юридичної особи-Профі Вінс
logo
Українська (UA)Російський(RU)
 

ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА

ЛИСТ

від 25.12.2009 р. N 16152

Юрособам - платникам ПДВ

Щодо оподаткування податком на додану вартість операції з реорганізації юридичної особи та анулювання реєстрації платниками ПДВ юридичних осіб, які проходять процедуру реорганізації

Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва опрацював питання щодо оподаткування податком на додану вартість операції з реорганізації юридичної особи та в межах компетенції повідомляє таке.

Відповідно до статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до Єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Зазначена норма міститься і у статті 33 Закону України від 15.05.2003 р. N 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".

Згідно зі статтею 108 Цивільного кодексу України перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми.

Згідно з частиною 2 статті 107 Цивільного кодексу України у разі злиття, приєднання або перетворення комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт або розподільчий баланс (у разі поділу), які мають містити положення про правонаступництво щодо всіх зобов'язань юридичної особи, що припиняється, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами.

Відповідно до підпункту 3.2.8 пункту 3.2 статті 3 Закону України від 03.04.97 р. N 168/97 "Про податок на додану вартість" (далі - Закон N 168) не є об'єктом оподаткування операції поставки за компенсацію сукупних валових активів платника податку (з урахуванням вартості гудвілу) іншому платнику податку. Під поставкою сукупних валових активів слід розуміти поставку підприємства як окремого об'єкта підприємництва або включення валових активів підприємства чи його частини до складу активів іншого підприємства. При цьому підприємство-покупець набуває прав і обов'язків (є правонаступником) підприємства, що продає такі активи.

Відповідно до пункту 1.4 статті 1 Закону N 168 поставкою товарів є будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатної поставки товарів (результатів робіт) та операції з передачі майна орендодавцем (лізингодавцем) на баланс орендаря (лізингоотримувача) згідно з договорами фінансової оренди (лізингу) або поставки майна згідно з будь-якими іншими договорами, умови яких передбачають відстрочення оплати та передачу права власності на таке майно не пізніше дати останнього платежу.

Своєю чергою, визначення поняття договору міститься у статті 626 Цивільного кодексу України. Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Враховуючи вищенаведене, передача згідно з розподільчим балансом або передавальним актом основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів, дебіторської та кредиторської заборгованості, інших активів та зобов'язань за рішенням власників або уповноваженого ними органу при утворенні нового підприємства шляхом реорганізації не є операцією поставки сукупних валових активів або товарів, послуг. Таким чином, реорганізація юридичної особи шляхом перетворення не призводить до збільшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість на підставі підпункту 3.2.8 пункту 3.2 статті 3 і підпункту 7.4.1 пункту 7.4 статті 7 Закону N 168.

Щодо анулювання реєстрації платниками ПДВ юридичних осіб, які проходять процедуру реорганізації повідомляємо таке.

Статтею 9 Закону N 168 визначено випадки анулювання реєстрації особи платником ПДВ, зокрема, якщо ліквідаційна комісія платника податку, оголошеного банкрутом, закінчує роботу або платник податку ліквідується за власним бажанням чи за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання).

Таким чином, Закон N 168 не передбачає анулювання реєстрації платника ПДВ у випадку реорганізації суб'єкта господарювання шляхом перетворення.

Державна податкова адміністрація України надала роз'яснення щодо порядку оподаткування податком на додану вартість операції з реорганізації юридичної особи листом від 25.09.2009 р. N 11662/5/16-1516 на адресу Держкомпідприємництва.

Окремо повідомляємо, що відповідно до статті 2 Закону України від 04.12.90 р. N 509-XII "Про державну податкову службу в Україні" та підпункту 4.4.2 пункту 4.4 статті 4 Закону від 21.12.2000 р. N 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (із змінами і доповненнями) роз'яснення законодавства з питань оподаткування серед платників податків надаються органами державної податкової служби України.

Згідно з підпунктами "г", "і" підпункту 4.4.2 пункту 4.4 статті 4 Закону N 2181 податкове роз'яснення є оприлюдненням офіційного розуміння окремих положень податкового законодавства контролюючими органами в межах їх компетенції. Платник податків може оскаржити до суду рішення органу державної податкової служби щодо видання інструкцій чи податкових роз'яснень, які, за висновком такого платника податків, суперечать нормам або змісту відповідного податку, збору (обов'язкового платежу). Визнання судом інструкції або податкового роз'яснення податкового органу недійсними є підставою для відповідної зміни положень інструкцій чи роз'яснень з цього питання.

Заступник Голови

М. Приступа

Додати коментар


Захисний код
Оновити

 

МЕНЮ

Календар бухгалтера

Травень 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6