Лист Держкомпідприємництва N 2805 від 05.03.2010 р. щодо сплати податку з доходів фізичних осіб платником єдиного податку у разі здійснення ним продажі нерухомості-Профі Вінс
logo
Українська (UA)Російський(RU)

ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА

ЛИСТ

від 05.03.2010 р. N 2805

Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва розглянув лист щодо сплати податку з доходів фізичних осіб платником єдиного податку у разі здійснення ним продажі нерухомості і в межах своєї компетенції повідомляє наступне.

Щодо здійснення фізичною особою - платником єдиного податку діяльності з купівлі-продажі нерухомості, транспорту

Спрощена система оподаткування відповідно до статті 1 Указу Президента України від 03.07.98 р. N 727 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" (далі - Указ N 727) вводиться для фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без освіти юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. гривень.

У статті 7 і преамбулі Указу N 727 встановлено обмеження в застосуванні спрощеної системи оподаткування, зокрема фізичні особи - платники єдиного податку не можуть здійснювати такі види діяльності, як:

торгівля лікеро-горілчаними та тютюновими виробами, пально-мастильними матеріалами;

діяльність у сфері грального бізнесу;

проведення лотерей (у тому числі державних) та розіграшів з видачею грошових виграшів у готівковій або майновій формі;

обмін іноземної валюти;

виробництво підакцизних товарів;

експорт, імпорт та оптовий продаж підакцизних товарів, роздрібний продаж підакцизних пально-мастильних матеріалів;

видобуток і виробництво дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення:

оптова, роздрібна торгівля промисловими виробами з дорогоцінних металів, які підлягають ліцензуванню відповідно до Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності".

На здійснення платником єдиного податку діяльності з купівлі-продажу нерухомості та транспорту Указом N 727 обмеження не встановлені.

При цьому слід враховувати, що у Свідоцтві про сплату єдиного податку, що видається фізичній особі - суб'єкту малого підприємництва, повинні бути вказані всі види діяльності, здійснювані таким суб'єктом.

Це пов'язано з тим, що ставка єдиного податку для фізичних осіб є фіксованою і залежить від виду діяльності, що здійснюється такими особами (стаття 2 Указу N 727).

Щодо можливості укладання договорів купівлі-продажу нерухомості приватним підприємцем та оформлення відповідних документів

Чинним законодавством не встановлені обмеження в частині можливості укладання фізичними особами - підприємцями договорів купівлі-продажу нерухомості, а також будь-яких інших договорів.

Визначення права власності за фізичною особою не може розглядатися як підстава для неможливість укладення договорів фізичною особою в рамках його підприємницької діяльності як фізичної особи - підприємця.

Оформлення договорів купівлі-продажу фізичними особами - підприємцями здійснюється з урахуванням вимог, встановлених Цивільним та Господарським кодексами України, а також іншими відповідними законодавчими актами.

Зокрема, статтею 51 Цивільного кодексу України встановлено, що до підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин.

Щодо сплати податку з доходів фізичних осіб платником єдиного податку та отримання довідки про несплату податку з доходів фізичних осіб

До складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу платника податку згідно з підпунктом 4.3.25 пункту 4.3 статті 4 Закону України від 22.05.2003 р. N 889 "Про податок з доходів фізичних осіб" (далі - Закон N 889) не включається "дохід (прибуток ), отриманий самозайнятою особою від здійснення ним підприємницької або незалежної професійної діяльності, якщо така особа обрала спеціальну (спрощену) систему оподаткування такого доходу (прибутку) відповідно до закону ".

Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою від продажу нею товарів (надання послуг, виконання робіт) у рамках його підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, а також фізичною особою, що сплачують ринковий збір, здійснюється за правилами, встановленими спеціальним законодавством з цих питань (підпункт 9.12. 1 пункту 9.12 статті 9 Закону N 889).

Правила оподаткування доходів фізичних осіб - підприємців, отриманих за спрощеною системою оподаткування, встановлені Указом N 727, який передбачає сплату єдиного податку в розмірі, встановленому місцевою радою за місцем державної реєстрації підприємця залежно від виду діяльності (стаття 2 Указу N 727).

Доходи, отримані від здійснення підприємницької діяльності, що обкладається єдиним податком, не включаються до складу сукупного оподатковуваного доходу за підсумками звітного року такого платника, а сплачена сума єдиного податку є остаточною і не включається до перерахунку загальних податкових зобов'язань платника (стаття 2 Указу N 727).

Окремо звертаємо увагу на те, що на підставі статті 6 Указу N 727 фізичні особи - платники єдиного податку не є платниками податку з доходів фізичних осіб.

Підтвердженням даного факту є отримання фізичною особою Свідоцтва про сплату єдиного податку та квитанції про сплату єдиного податку.

Однак у випадку якщо фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності отримує інші доходи, які не є доходами від підприємницької діяльності, то такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими Законом N 889 для платників податку, які не є суб'єктами підприємницької діяльності (підпункт 9.12.2 пункту 9.12 статті 9 Закону N 889).

Заступник Голови

М. Пріступа

Додати коментар


Захисний код
Оновити

 

МЕНЮ

Проект Закону «Про Державний бюджет України на 2020 рік» N 2000 від 15.09.2019 р.

Податковий кодекс України N 2755-VI

Таблиця відповідності видів порушень норм законів типам повідомлень-рішень, які складаються при застосуванні відповідних штрафних санкцій

Календар бухгалтера

Листопад 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1