Лист Держкомпідприємництва N 5869 від 12.05.2010 р. щодо особливості проведення перевірок суб'єктів господарювання органами міліціїЛист Держкомпідприємництва N 5869 від 12.05.2010 р. щодо особливості проведення перевірок суб'єктів господарювання органами міліції-Профі Вінс
logo
Українська (UA)Російський(RU)

ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА

ЛИСТ

від 12.05.2010 р. N 5869

Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва розглянув лист щодо надання роз'яснень деяких норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.

Щодо порядку проведення органами міліції перевірок суб'єктів господарювання по фактах порушення законодавства

Статтею 2 Закону України "Про основні засади державного нагляду {контролю} у сфері господарської діяльності" (далі - Закон про контроль) визначено, що дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів, зокрема, оперативно-розшукової діяльності, дізнання, прокурорського нагляду, досудового слідства і правосуддя.

Відповідно до пункту 24 статті 11 Закону України "Про міліцію" міліції для виконання покладених на неї обов'язків надається право, зокрема, вимагати від керівників підприємств, установ і організацій пояснення по фактах порушення законодавства, перевірка додержання якого віднесена до компетенції міліції, а також у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, проводити перевірки по фактах порушення законодавства, контроль за додержанням якого віднесено до компетенції міліції, вимагати проведення інвентаризацій і ревізій відповідних сфер фінансово-господарської діяльності.

Органи міліції вправі приступити до проведення перевірки суб'єктів господарської діяльності за умови наявності направлення на перевірку, яке складається за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України. У направленні на перевірку зазначаються дата його видачі, назва підрозділу міліції, мета, вид, підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб підрозділу міліції, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника підрозділу міліції, скріпленого печаткою органу міліції.

Водночас порядок проведення перевірок суб'єктів господарювання органами міліції на цей час Кабінетом Міністрів України не встановлено, проте Законом про контроль визначено правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Таким чином, при здійсненні заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності підрозділами Міністерства внутрішніх справ України, крім проведення оперативно-розшукової діяльності, дізнання, досудового слідства і правосуддя, мають бути враховані вимоги Закону про контроль.

Щодо порядку проведення контрольної та оперативної закупівлі та постачання товарів, предметів та речовин, у тому числі заборонених для обігу, у фізичних та юридичних осіб незалежно від форм власності з метою виявлення та документування фактів протиправних діянь.

Згідно зі статтею 8 Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність" оперативним підрозділам для виконання завдань оперативно-розшукової діяльності при наявності передбачених статтею 6 цього Закону підстав надається, зокрема, право проводити контрольну та оперативну закупівлю та постачання товарів, предметів та речовин, у тому числі заборонених для обігу, у фізичних та юридичних осіб незалежно від форм власності з метою виявлення та документування фактів протиправних діянь. Порядок проведення оперативної закупівлі та контрольованого постачання визначається нормативними актами Міністерства внутрішніх справ України, податкової міліції, Служби безпеки України, погодженими з Генеральною прокуратурою України та зареєстрованими у Міністерстві юстиції України.

Слід зазначити, що згідно з пунктом 4 статті 8 Закону України "Про державну таємницю" до державної таємниці у порядку, встановленому цим Законом, відноситься така інформація:

- у сфері державної безпеки та охорони правопорядку, зокрема, про засоби, зміст, плани, організацію, фінансування та матеріально-технічне забезпечення, форми, методи і результати оперативно-розшукової діяльності; про осіб, які співпрацюють або раніше співпрацювали на конфіденційній основі з органами, що проводять таку діяльність; про склад і конкретних осіб, що є негласними штатними працівниками органів, які здійснюють оперативно-розшукову діяльність; про результати перевірок, здійснюваних згідно із законом прокурором у порядку відповідного нагляду за додержанням законів, та про зміст матеріалів дізнання, досудового слідства та судочинства з питань зазначених у цій статті сфер.

У свою чергу, допуск громадян до державної таємниці відбувається в порядку, передбаченому статтею 22 Закону України "Про державну таємницю".

Таким чином, з огляду на вимоги Закону України "Про державну таємницю" згаданий у запиті порядок оперативної закупівлі може відноситись до сфери державної безпеки та охорони і містити інформацію, що є державною таємницею.

Враховуючи вищезазначене, для отримання більш детальної інформації з порушеного питання радимо звернутися до органів внутрішніх справ або прокуратури.

Щодо перевірок суб'єктів господарювання на вимогу органів Державної служби боротьби з економічною злочинністю

Згідно зі статтею 18 Закону України "Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю" Національний банк України, Антимонопольний комітет, Фонд державного майна, Державна податкова служба, Державна контрольно-ревізійна служба, митні органи України, а також інші державні органи, що мають право контролю за дотриманням організаціями і громадянами законодавства України, з метою боротьби з організованою злочинністю зобов'язані за дорученням спеціальних органів по боротьбі з організованою злочинністю проводити у межах своєї компетенції ревізії, перевірки та інші дії щодо контролю за дотриманням законодавства України організаціями і громадянами.

Статтею 5 зазначеного Закону передбачено, що систему державних органів, які здійснюють боротьбу з організованою злочинністю, становлять спеціально створені для боротьби з організованою злочинністю державні органи та державні органи, які беруть участь у боротьбі з організованою злочинністю, в межах виконання покладених на них інших основних функцій.

До державних органів, які беруть участь у боротьбі з організованою злочинністю, належать, зокрема, органи внутрішніх справ України.

Так, згідно з Положенням про Державну службу боротьби з економічною злочинністю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 1993 року N 510,Державна служба боротьби з економічною злочинністю є складовою частиною кримінальної міліції системи МВС.

Перший заступник Голови

В. Загородній

Додати коментар


Захисний код
Оновити

 

МЕНЮ

Проект Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» N 4000 від 14.09.2020 р.

Закон України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» N 294-IX від 14.11.2019 р.

Податковий кодекс України N 2755-VI

Таблиця відповідності видів порушень норм законів типам повідомлень-рішень, які складаються при застосуванні відповідних штрафних санкцій

Календар бухгалтера

Вересень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4