Лист Держкомпідприємництва N 1165 від 03.02.2010 р. щодо установчих документів приватного підприємства-Профі Вінс
logo
Українська (UA)Російський(RU)

ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА

ЛИСТ

від 03.02.2010 р. N 1165

Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва розглянув звернення та, в порядку порушених питань, повідомляє нижченаведене.

Щодо статутного капіталу приватного підприємства

Відповідно до частини першої статті 63 Господарського кодексу України (далі - ГКУ) приватним визнається підприємство, що діє на основі приватної власності громадян чи суб'єкта господарювання (юридичної особи).

Чинним законодавством не встановлено заборони щодо визначення у статутному капіталі приватного підприємства часток засновників у відсотковому виразі.

Крім цього, звертаємо увагу, що згідно із частиною четвертою статті 57 ГКУ статут суб'єкта господарювання повинен містити, зокрема, відомості про порядок утворення статутного та інших фондів.

Щодо документів про перехід чи передання частки в статутному капіталі товариства

Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Статтею 202 ЦКУ визначено, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Згідно зі статтею 116 ЦКУ учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом, зокрема, здійснити відчуження часток у статутному (складеному) капіталі товариства, цінних паперів, що засвідчують участь у товаристві.

Вважаємо, що нотаріально засвідченою копією документа про перехід чи передання частки учасника у статутному капіталі товариства може бути, зокрема, нотаріально засвідчена копія заяви про перехід чи передання частки, а нотаріально посвідченим договором про такий перехід чи передання - нотаріально посвідчений договір купівлі-продажу, міни, дарування частки учасника (засновника) у статутному капіталі товариства.

Крім цього, повідомляємо, що по питанню, порушеному у зверненні, Держкомпідприємництво звернулось до Міністерства юстиції України, що дає роз'яснення законодавства державним органам, підприємствам, установам та організаціям, на що листом від 02.07.2009 р. N 5860-0-26-09-31 отримало відповідь.

У листі Мін'юсту, зокрема, зазначається, що законодавець передбачив подання нотаріально засвідченої копії документа про перехід чи передання частки учасника у статутному капіталі юридичної особи з метою охоплення всіх випадків, при яких відбувається перехід права власності учасника юридичної особи.

Законодавець не зазначає, який саме має бути документ, головне, щоб він підтверджував перехід чи передання частки учасника у статутному капіталі товариства.

Щодо підписання протоколу загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю

Частиною другою статті 89 ГКУ визначено, що посадовими особами товариства визнаються голова та члени виконавчого органу, голова ревізійної комісії (ревізор), а у разі створення ради товариства (спостережної ради) - голова і члени цієї ради. Обмеження щодо поєднання однією особою зазначених посад встановлюються законом.

Згідно із частиною шостою статті 62 Закону України "Про господарські товариства" генеральний директор (директор) не може бути одночасно головою загальних зборів учасників товариства.

Щодо державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, пов'язаних зі зміною складу засновників юридичної особи на підставі факту смерті фізичної особи - засновника

Відповідно до частини першої статті 55 Закону України "Про господарські товариства" при реорганізації юридичної особи, учасника товариства, або у зв’язку із смертю громадянина, учасника товариства, правонаступники (спадкоємці) мають переважне право вступу до цього товариства.

Згідно із частиною четвертою статті 145 ЦКУ до виключної компетенції загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю належить, зокрема, внесення змін до статуту товариства.

Порядок державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи встановлений статтею 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (далі - Закон про реєстрацію).

Відповідно до частини першої зазначеної статті для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію або документ, що підтверджує внесення плати за публікацію у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.

Згідно із частиною четвертою статті 29 Закону про реєстрацію у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи на підставі факту смерті фізичної особи - засновника (учасника) та відмови інших засновників (учасників) у прийнятті спадкоємця (спадкоємців) померлого до складу засновників, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається нотаріально засвідчена копія свідоцтва про смерть фізичної особи або відповідна довідка органу реєстрації актів громадянського стану чи судове рішення про оголошення громадянина померлим.

Враховуючи зазначене вище, вважаємо, що у даному випадку рішенням про вступ спадкоємця до складу учасників товариства з обмеженою відповідальністю може бути свідоцтво про право на спадщину.

Заступник Голови

С. Третьяков

Додати коментар


Захисний код
Оновити

 

МЕНЮ

Закон України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» N 294-IX від 14.11.2019 р.

Податковий кодекс України N 2755-VI

Таблиця відповідності видів порушень норм законів типам повідомлень-рішень, які складаються при застосуванні відповідних штрафних санкцій

Календар бухгалтера

Червень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5