Лист Держкомпідприємництва N 6309 від 19.05.2010 р. щодо можливості формування статутного капіталу юридичної особи земельними ділянками-Профі Вінс
logo
Українська (UA)Російський(RU)

ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА

ЛИСТ

від 19.05.2010 р. N 6309

За зверненням щодо можливості формування статутного капіталу юридичної особи земельними ділянками, додатково до листа Держкомпідприємництва від 14.04.2010 р. N 4636 повідомляємо нижченаведене.

Відповідно до частини першої статті 82 Земельного кодексу України (далі - ЗКУ) юридичні особи (засновані громадянами України або юридичними особами України) можуть набувати у власність земельні ділянки для здійснення підприємницької діяльності, зокрема, при внесенні земельних ділянок засновниками до статутного фонду.

Ще раз нагадуємо, що згідно з частинами чотирнадцятої і п'ятнадцятою "Перехідних положень" ЗКУ до набрання чинності законами України про державний земельний кадастр та про ринок земель забороняється внесення права на земельну частку (пай) до статутних фондів господарських товариств і купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв), крім передачі їх у спадщину, обміну земельної ділянки на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб.

Отже, з урахуванням зазначеного можна прийти до висновку, що не існує заборони на внесення до статутного фонду юридичної особи земельних ділянок (прав на земельну ділянку), цільове призначення яких відрізняється від цільових призначень, зазначених у частині п'ятнадцятій "Перехідних положень" (для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, для ведення особистого селянського господарства), також існує часткова заборона щодо земельних ділянок з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, але ділянки з таким цільовим призначенням, придбані на інших підставах, ніж виділення в натурі земельної частки, під таку заборону не можуть підпадати.

Також існують такі цільові призначення сільськогосподарських земельних ділянок, які не підпадають під дію даної заборони (наприклад, ведення садівництва).

Вкладами учасників та засновників господарського товариства у відповідності зі статтею 86 Господарського кодексу України (далі - ГКУ) можуть бути, зокрема, права користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будинками, спорудами, а також інші майнові права. Вклад, оцінений у гривнях, представляє частку учасника та засновника у статутному фонді товариства. Порядок оцінки вкладів визначається в установчих документах господарського товариства, якщо інше не передбачено законом.

Отже, з урахуванням вищевикладеного право користування землею може бути внеском до статутного фонду товариства.

Частиною другою статті 13 Закону України "Про господарські товариства" та частиною другою статті 115 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ) визначено, що грошова оцінка вкладу учасника господарського товариства здійснюється за згодою учасників товариства, а у випадках, встановлених законом, вона підлягає незалежній експертній перевірці.

Статтею 3 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність" визначено, що оцінка майна, майнових прав - це процес визначення їх вартості на дату оцінки за процедурою, встановленою нормативно-правовими актами, зазначеними в статті 9 цього Закону, і є результатом практичної діяльності суб'єкта оціночної діяльності.

Незалежною оцінкою майна вважається оцінка майна, вироблена суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання.

При цьому слід відзначити що, якщо засновники господарського товариства самі оцінюють майно або майнові права та визначають критерії оцінки своїх внесків (договірну ціну) до статутного фонду, - це доцільно оформляти актом оцінки і приймання-передачі до статутного фонду. При цьому перехід права власності на майно або майнові права визначається установчими документами господарського товариства або іншим документом згідно з вимогами глави 24 ЦКУ.

Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" при державній реєстрації юридичної особи, для якої законом встановлено вимоги щодо формування статутного фонду (статутного або складеного капіталу), крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, додатково подається документ, що підтверджує внесення засновником (засновниками) вкладу (вкладів) до статутного фонду (статутного або складочное капітал) юридичної особи в розмірі,встановленому законом.

Таким документом може бути довідка з банку про відкриття поточного рахунку для формування статутного фонду та перерахування на даний рахунок вкладу засновника (у разі якщо статутний фонд товариства формується за рахунок грошових коштів) або акт приймання-передачі майна або майнових прав до статутного фонду товариства (у разі якщо статутний фонд товариства формується за рахунок майна або майнових прав).

Заступник Голови

С. Третьяков

Додати коментар


Захисний код
Оновити

 

МЕНЮ

Проект Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» N 4000 від 14.09.2020 р.

Закон України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» N 294-IX від 14.11.2019 р.

Податковий кодекс України N 2755-VI

Таблиця відповідності видів порушень норм законів типам повідомлень-рішень, які складаються при застосуванні відповідних штрафних санкцій

Календар бухгалтера

Вересень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4