Лист Держпідприємництва N 14014 від 13.11.2009 р. щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій при реалізації продукції власного виробництва-Профі Вінс
logo
Українська (UA)Російський(RU)

ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА

ЛИСТ

від 13.11.2009 р. N 14014

Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва розглянув листи щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій при реалізації продукції власного виробництва і в межах своєї компетенції повідомляє наступне.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом України від 06.07.95 р. N 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі_ громадського харчування та послуг" (далі - Закон N 265 ).

Пунктом 1 статті 9 Закону N 265 встановлено, що реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та наданні послуг підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.

Окремо відзначимо, що Законом N 265 не дано визначення терміну "власне виробництво".

В даний час визначення терміна "виробництво" дано в законах України від 01.06.2000 р. N 1775-III "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" та від 19.12.95 р. N 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ", Інструкції про загальні вимоги до оформлення документів, у яких обгрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій і громадян-підприємців , затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 09.03.2006 р. N 108.

Так, виробництвом (виготовленням) вважається діяльність, пов'язана з випуском продукції, яка включає всі стадії технологічного процесу, а також реалізацію продукції власного виробництва (ст. 1 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" від 01.06.2000 р. N 1775 -- III). 
Виробництво - сукупність організованих у систему виробничих процесів створення з предметів праці і за допомогою засобів праці промислової продукції певного призначення (підпункт 1.9 пункту 1 Інструкції про загальні вимоги до оформлення документів, у яких обгрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій і громадян-підприємців, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 09.03.2006 р. N 108).

Під терміном "повний технологічний цикл виробництва" розуміють сукупність приміщень, технологічного та іншого обладнання, відповідних технологічних процесів, що забезпечують переробку сировини в продукцію, готову для реалізації кінцевому споживачу, а також лабораторій, акредитованих органами виконавчої влади, уповноваженими відповідно до законодавства (стаття 1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів").

З огляду на зазначене, Держкомпідприємництва вважає, [що] якщо суб'єкт господарювання провадить підприємницьку діяльність у сфері виробництва, в результаті якого продукція, яка виробляється і реалізується цим суб'єктом самостійно в повному технологічному циклі виробництва, то такий суб'єкт має право здійснювати реалізацію продукції власного виробництва без застосування реєстраторів розрахункових операцій з дотриманням вимог пункту 1 статті 9 вищевказаного Закону.

Одночасно зазначимо, що касові операції згідно з пунктом 3.1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. N 637 (далі - Положення), оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням платіжних карток, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.

При цьому звертаємо увагу на те, що зазначеним Положенням встановлено вимогу щодо обов'язкового оформлення готівкових операцій прибутковими та видатковими касовими документами лише для підприємств - юридичних осіб.

Фізичні особи - підприємці при здійсненні готівкових операцій мають оформлювати їх відповідними касовими документами з урахуванням законодавчо встановлених вимог, зокрема відповідно до наказу Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 р. N 614 "Про затвердження нормативно-правових актів до Закону України" Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі_ громадського харчування та послуг ", наказом Головної державної податкової інспекції України від 21.04.93 р. N 12" Про затвердження Інструкції про оподаткування доходів фізичних осіб від зайняття підприємницькою діяльністю "та іншими нормативно-правовими актами в залежності від виду своєї діяльності (виробництво товарів, надання послуг, торговельна діяльність на ринку і т. п.).

У разі якщо суб'єкт господарювання здійснює реалізацію продукції власного виробництва через власні магазини, об'єкти реалізації за готівкові кошти покупців (а не через касу), то відповідно до Закону N 265 такий суб'єкт повинен застосовувати реєстратори розрахункових операцій.

Перший заступник
Голови


А. Гота

Додати коментар


Захисний код
Оновити

 

МЕНЮ

Проект Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» N 4000 від 14.09.2020 р.

Закон України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» N 294-IX від 14.11.2019 р.

Податковий кодекс України N 2755-VI

Таблиця відповідності видів порушень норм законів типам повідомлень-рішень, які складаються при застосуванні відповідних штрафних санкцій

Погода в Україні

Календар бухгалтера

Вересень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4